niedziela, 6 listopada 2016

Utrata i odzyskanie danych z dysku twardego

Żyjemy obecnie w takich czasach, że życie bez komputera wydaje się bardzo trudne. Nie chodzi tutaj o używanie komputerów do rozrywki, czyli słuchania muzyki, oglądania filmów, czy grania w gry komputerowe. Chodzi o sytuacje w których komputer znacznie ułatwia pracę, jej organizację, komunikację, wymianę danych na duże odległości, przechowywanie różnych danych.

No i właśnie przez to że na naszych komputerach przechowujemy bardzo ważne dla nas i naszej pracy pliki, powinniśmy dbać o to aby tych danych nie utracić. Najprostszym sposobem jest posiadanie zewnętrznego dysku twardego na którym będziemy zapisywać kopie ważnych danych. Takim zewnętrznym dyskiem może być również pendrive. Niewielkie pliki można wysyłać sobie również na pocztę e-mail.

Mimo że większość z nas zdaje sobie sprawę z omawianego zagrożenia, to często zdarza się nam utracić bardzo ważne dane, niekoniecznie z naszego powodu. Ale trzeba wspomnieć o tym, że zdarza się przypadkowe usunięcie plików, brak hasła założonego przez do chronionego pliku, brak programów antywirusowych, które mogą uszkodzić dane.

Takie utracone dane odzyskać jest bardzo trudno. Zajmują się tym profesjonalne firmy i odzyskanie naszych danych jest bardzo kosztowną usługą liczoną w setkach i tysiącach złotych. Dlatego na tego typu usługę mogą decydować się osoby, dla których utracone dane są warte około 1000zł (trzeba się z takim realnym kosztem liczyć).

Teraz jest czas na dyski SSD i każdy powinien mieć już w swoim laptopie takie rozwiązanie.

Mimo że istnieją darmowe programy do odzyskiwania danych z dysków twardych (ang. Hard Drive Data Recovery Software) to nie zaleca się korzystanie z takich narzędzie niedoświadczonym użytkownikom. Może to doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń i uniemożliwić odzyskanie danych przez profesjonalną firmę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz